English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2006-08-11
W Puszczy Kozienickiej powstała sieć szlaków rowerowych.
Doskonała wiadomość dla cyklistów, którzy kochają Puszczę Kozienicką: 350-kilometrowa sieć szlaków rowerowych na terenie największego leśnego kompleksu w okolicy Radomia jest już gotowa.


Sieć składa się z 15 tras oznakowanych zgodnie z wymogami PTTK, o długości od 3 do 53 km. W sumie mają około 350 km. Główne szlaki puszczańskie to: czerwony Bartodzieje - Czarnolas, niebieski - Świerże - Zwoleń, zielony (pętla) Piaski - Świerże - Stanisławice - Piaski i dwa żółte Lesiów - Czarnolas oraz Kozienice - Zajezierze. Szlaki łączą się z sieciami rowerowymi Związku Gminy Radomka i Związku Gmin "Nad Iłżanką".

Z Radomia do puszy dojeżdża się szlakiem czarnym z lotniska na Sadkowie. Przez Groszowice prowadzi do węzła w Jedlni Letnisko, gdzie trzeba zdecydować o dalszym ciągu wyprawy.

Dzięki sieci można dotrzeć rowerem do rezerwatów: Królewskie Źródło, Zagożdżon, Ponty, Ługi Helenowskie, Brzeźniczka, Ciszek. Jedna z tras doprowadzi nas do skansenu kolei wąskotorowej w Pionkach, inna do destylarni żywicy w Garbatce. Szlaki obejmują wiele atrakcji przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych. - Zostaną one opisane w specjalnym informatorze - mówi Marek Krzemiński, dyrektor Kozienickiego Parku Krajobrazowego, który zainicjował tworzenie sieci.

Przewodnik ma być gotowy na przełomie sierpnia i września. - Wtedy zaprosimy rowerzystów na oficjalne otwarcie szlaków i przejazd jednym z głównych. Rozdamy uczestnikom informatory - zapowiada Krzemiński.

Znakowanie sieci rozpoczęło się w maju tego roku. Miała być gotowa w lipcu, ale przeszkodził ogłoszony przez leśników zakaz wstępu do lasu.

Szef KPK bardzo się cieszy z tego, że trasami można już jeździć. - Zainteresowanie turystyką rowerową w puszczy jest olbrzymie. Wszystko zaczęło się w 2002 roku. Zastanawiamy się już nad kolejnymi szlakami przeznaczonymi dla narciarzy biegowych i trasami dla zwolenników turystyki konnej. Szlaki "kanalizują" turystykę. Wskazują, gdzie i co warto zobaczyć, ale są tak poprowadzone, by najcenniejszych zakątków nie narażać na degradację - mówi Marek Krzemiński.

Pomogli w inwestycji

Koszt wytyczenia tras, sporządzenia dokumentacji technicznej, oznakowania, wydania publikacji promocyjnej o sieci w Puszczy Kozienickiej to 78 tys. złotych. Szlaków by nie było, gdyby nie porozumienie o współfinansowaniu inwestycji przez samorządy Pionek, Jedlni Letnisko, Garbatki Letnisko, Jastrzębi, Policznej, Zwolenia i Kozienic. Budowę wsparły także nadleśnictwa: Kozienice, Radom, Zwoleń oraz Kozienicki Park Krajobrazowy.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Paweł MatrackiKsiążka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

"KIEROWCY NIE SĄ LEPSZYMI KLIENTAMI DLA SUPERMARKETÓW NIŻ ROWERZYŚCI, PIESI LUB UŻYTKOWNICY KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ"
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |