English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2006-09-23
Święto pieszych i rowerzystów. Samochód nie jest doskonały – przekonywało Bractwo Rowerowe. Ekolodzy i pedagodzy zorganizowali zabawy dla dzieci na radomskim Rynku.

Po raz drugi w Radomiu obchodziliśmy europejski Dzień bez samochodu. Z tej okazji wczoraj ulice Rwańska i Rynek zostały zamknięte dla ruchu kołowego, a miejsce samochodów zajęły bawiące się dzieci i artyści.

Europejski dzień bez samochodu wymyślili Francuzi w 1998 roku. Od tego czasu projekt realizuje wiele miast w całej Europie. W ubiegłym roku przyłączył się do niego też Radom. Tegoroczne obchody święta były bardzo bogate.

ROWER ZAMIAST AUTA
- Chcemy pokazać, że samochód nie jest idealnym środkiem transportu, zwłaszcza w mieście – mówi Łukasz Zaborowski, skarbnik Bractwa Rowerowego, które uczestniczyło w przygotowywaniu wczorajszej imprezy. – Ulice są zakorkowane, coraz więcej na nich smogu i spalin. W ten jeden dzień zachęcamy radomian, żeby do pracy przyjeżdżali autobusami komunikacji miejskiej, rowerami albo po prostu przychodzili pieszo.
W ten sam sposób skarbnik Bractwa Rowerowego tłumaczył dzieciom, które przyszły na Rynek dlaczego warto czasem zrezygnować z jazdy samochodem.
- Przecież każdy z was chciałby czasem bezpiecznie pograć w piłkę albo pojeździć na rowerze – mówił. – Często na placach zabaw i boiskach dorośli parkują samochody. A na ulicach ruch jest tak duży, że nie można po nich bezpiecznie jeździć rowerem.

ZABAWY DLA DZIECI
Rozmowy z rowerzystami to nie jedyne atrakcje, które czekały na najmłodszych mieszkańców Radomia. Na Rynku zaparkował autobus zabawy. Pracujący w nim pedagodzy ulicy bawili się z dziećmi i jednocześnie opowiadali im jak ważne jest dbanie o środowisko. Ulice Rwańską zajęli za to artyści. Młodzież z Zespołu Szkół Sztuk Plastycznych malowała pejzaże.
W całym mieście, przy najważniejszych zabytkach dyżurowali przewodnicy z Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Oprowadzali radomian i opowiadali im o historii miasta.

WIECZORNY KONCERT
Wieczorem na Mieście Kazimierzowskim znów zrobiło się tłoczno. Po godzinie 17 na specjalnie ustawionej scenie zagrał zespół Orracabessa. Godzinę późnej w tradycyjny przejazd ulicami miasta ruszyli członkowie i sympatycy Bractwa Rowerowego. Był też pokaz zdjęć z rowerowej pielgrzymki do Jerozolimy, w której uczestniczyli członkowie Bractwa Rowerowego. Po zmroku swoje umiejętności w tańcu z ogniem zaprezentował znana już radomianom grupa Fogomostra.
Współorganizatorami imprezy było Bractwo Rowerowe, Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, Centrum Edukacji Ekologicznej i Stowarzyszenie Rwańska 7.

Łukasz Zaborowski, skarbnik Bractwa Rowerowego:
– Transport samochodowy często przynosi więcej szkody niż pożytku. Ludzie, którzy poruszają się tylko w ten sposób nie znają swojego miasta, nie czytają plakatów na słupach ogłoszeniowych. Nie znają też innych mieszkańców, oprócz tych, którzy parkują auta gdzieś w pobliżu naszego miejsca parkowania.

Źródło: Echo Dnia, Katarzyna LudwińskaKsiążka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

NAWET WŚRÓD UŻYTKOWNIKÓW SAMOCHODU NIEWIELU UWAŻA, ŻE SAMOCHÓD POWINIEN POZOSTAĆ PRIORYTETOWYM ŚRODKIEM TRANSPORTU
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |