English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2014-05-17
Już nie tylko drogi rowerowe, ale też wydzielone pasy dla cyklistów, specjalne śluzy przed światłami, a także więcej stref Tempo 30 i znaków "strefa zamieszkania". Wprowadzenia korzystnych dla rowerzystów rozwiązań drogowych chce prezydent Andrzej Kosztowniak

Zarządzenie w sprawie "tworzenia na terenie miasta Radomia korzystnych warunków dla promocji mobilności aktywnej i rozwoju komunikacji rowerowej" prezydent podpisał w środę.

Wymienia w nim szereg zaleceń, które mają być stosowane w mieście, a które sprzyjają rowerzystom, i zobowiązuje do ich stosowania "wydziały urzędu miejskiego i jednostki organizacyjne miasta".

Co znalazło się w prezydenckich zaleceniach? Budowa wydzielonych dróg rowerowych, ale również wyznaczanie w jezdni osobnych pasów dla rowerów, w tym kontrapasów. Na skrzyżowaniach mają pojawić się śluzy, dzięki którym cykliści będą mogli legalnie i bezpiecznie zatrzymać się przed stojącymi na światłach samochodami i jako pierwsi ruszyć na zielonym.

Ruch na drogach lokalnych, osiedlowych, wewnętrznych ma być uspokajany - ma być więcej stref Tempo 30 i miejsc, w których ustawione zostaną znaki "strefa zamieszkania" (tam, gdzie są, można jeździć z prędkością 20 km na godz.). Przybędzie małych rond, progów zwalniających, wyniesionych przejść i skrzyżowań oraz zwężeń pasów ruchu. W zarządzeniu mowa jest też o ograniczeniach przejazdu dla ciężkich samochodów i rozbudowie strefy płatnego parkowania. Wszystko po to, żeby w centrum czy na osiedlach kierowcy jeździli wolniej, a rowerzyści byli bezpieczniejsi.

W dokumencie Andrzej Kosztowniak napisał również o potrzebie budowy ścieżek rowerowych nie tylko wzdłuż ulic, ale też tak, żeby stworzyły spójną całość.

Przy obiektach użyteczności publicznej lokalizowane mają być stojaki na rowery i parkingi rowerowe. Wszystkie zmiany będą konsultowane z organizacjami skupiającymi cyklistów.

Dalej czytamy, że radomskie rozwiązania mają być takie, jakie stosowane są w krajach Unii Europejskiej. - I jeśli będą stosowane, to faktycznie czekają nas wielkie zmiany, na miarę miast w Europie Zachodniej - komentuje Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego.

Dodaje, że podobne ułatwienia stosowane są już w innych polskich miastach. - Choćby w niedalekim Lublinie, gdzie ruch rowerowy jest szczególnie promowany, a miasto wydaje tysiące złotych na rozwój infrastruktury. Dobrze, że prezydent nadąża za zmianami w innych miastach i chce podobne stosować w Radomiu - cieszy się Pawłowski.

Sam prezydent zaznacza, że jego zarządzenie nie oznacza, że np. śluzy rowerowe pojawią się na wszystkich skrzyżowaniach. - Będziemy to robić w ramach inwestycji drogowych i tam, gdzie powstanie takiej śluzy nie będzie kłóciło się z zasadami logiki - wyjaśnia Kosztowniak.

Jak twierdzi, w przypadku jego zarządzenia trudno mówić o promowaniu ruchu rowerowego kosztem samochodowego. - Szukamy kompromisu jak najlepszego dla wszystkich. Miasto ma swoje ograniczenia i nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich postulatów i rowerzystów, i kierowców, i pieszych, a wszyscy żyjemy w tej samej przestrzeni - wyjaśnia. - A przecież kierowcy i rowerzyści to często ci sami ludzie - zaznacza.

Prezydent dodaje, że chce korzystać z doświadczeń innych miast.

Źródło: Tomasz Dybalski, Gazeta Wyborcza



Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

"POZIOM ZANIECZYSZCZENIA WEWNĄTRZ SAMOCHODU JEST WYŻSZY OD POZIOMU ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA NA ZEWNĄTRZ"
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |