English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"...Dopiero niedawno został uzupełniony - mówi Tatiana Bujanowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Ścieżka przy nowej Maratońskiej ma powstać jeszcze tego lata [2006]..."
Źródło: Gazeta Wyborcza 5 VII 2006

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2024-01-22

Drogowa "wizja zero" po radomsku. Udało się z rowerzystami, piesi jeszcze giną.W 2009 roku na ulicach Radomia zginęło 11 pieszych, w minionym roku tylko dwoje. - Największy wpływ na poprawę bezpieczeństwa miały przepisy dotyczące pierwszeństwa rowerzystów i pieszych - komentuje działacz rowerowy Sebastian Pawłowski, który od lat analizuje dane o wypadkach drogowych.

Do ostatniego śmiertelnego w skutkach potrącenia pieszego na przejściu dla pieszych w Radomiu doszło w listopadzie 2022 roku. Wtedy na ul. Sycyńskiej 63-letni kierowca renault potrącił przechodzącą przez jezdnię 68-letnią kobietę. Piesza zmarła po przewiezieniu do szpitala, a sprawca wypadku był pijany, miał 0,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

To była jedyna ofiara śmiertelna wśród pieszych w 2022 roku. Zginął jeszcze kierowca seata, który na ul. Energetyków podczas skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu z przeciwka kierowcy bmw.

W 2023 roku w Radomiu zginęło dwoje pieszych

A jak wyglądają dane za miniony rok? "Wyborcza" przeanalizowała policyjne informacje o wypadkach. Wynika z nich, że w 2023 r. na ulicach miasta też zginęły dwie osoby. Obie to piesi. Pierwszą był 30-latek, który w długi majowy weekend już po zmroku na ul. Walentynowicz, czyli centralnym odcinku obwodnicy południowej, został potrącony przez jadącego seatem 19-latka. Dwa miesiące później na osiedlowej uliczce koło bloku przy Maratońskiej 15 cofający śmieciarką kierowca nie zauważył zbliżającej się 84-latki i potrąci ją. Seniorka po kilku godzinach zmarła w szpitalu. Kierujący w obu wypadkach byli trzeźwi.

"Wizja zero" udała się tylko w jednym przypadku

Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego, od lat analizuje dane o bezpieczeństwie w ruchu drogowym w Radomiu ze szczególnym uwzględnieniem tych zdarzeń, w których poszkodowani zostali piesi lub rowerzyści. Można je śledzić na profilu Piesi i rowerzyści pod kołami w Radomiu na Facebooku. Co myśli o danych za 2023 r.? - Liczba śmiertelnych potrąceń pieszych w Radomiu systematycznie spada od kilku lat. Dość powiedzieć, że w najtragiczniejszym pod tym względem 2009 było ich aż 11. Jeszcze w latach 2017-2019 takich wypadków było po 6 rocznie. Najlepszym pod tym względem rokiem był 2022, kiedy to doszło tylko do jednego takiego potrącenia, na przejściu na ul. Sycyńskiej na osiedlu Południe - wylicza. - Dane za rok 2023 mówią o dwóch takich przypadkach, jednak należy podkreślić, że żaden nie miał miejsca na przejściu dla pieszych. Mimo wzrostu liczby Radomian poruszających się na rowerach od sześciu lat na terenie miasta nie było śmiertelnego potrącenia rowerzysty. W tej kategorii osiągnęliśmy „wizję zero", która zakłada, że nikt nie powinien ginąć w wypadkach drogowych.

Pierwszeństwo pieszych poprawia bezpieczeństwo

Ale to nie znaczy, że w 2023 roku nie było potrąceń na przejściach dla pieszych lub na przejazdach rowerowych. Nawet pobieżne przejrzenie strony internetowej komendy policji pozwala stwierdzić, że nie było miesiąca bez takiego zdarzenia. Do potrąceń dochodziło i na trasach wylotowych, i w ścisłym śródmieściu, gdzie prędkość pojazdów powinna być niższa, a kierowcy jeszcze uważniejsi, o różnych porach roku i doby, wśród poszkodowanych byli i dzieci (na ul. Okulickiego został potrącony 9-latek, który pod opieką mamy przejeżdżał przez przejazd rowerowy, a na ul. 25 Czerwca 11-latek na hulajnodze), i dorośli. Ale żadne z tych zdarzeń nie zakończyło się tragicznie.

- W mojej ocenie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego największy wpływ miały właśnie nowe przepisy. Zarówno te sprzed 11 lat dotyczące pierwszeństwa rowerzystów, jak i te nowsze z roku 2022 dające na przejściu pierwszeństwo pieszym - uważa Pawłowski. - Niewątpliwie do mniejszej liczby tragedii na drogach przyczyniły się również wyższe mandaty i zaostrzenie przepisów. Na pewno część zasług należy przypisać zmianom w układzie dróg, budowie wyniesionych przejść czy zwiększeniu liczby przejść i przejazdów dla rowerów wyposażonych w sygnalizację świetlną. Szkoda tylko, że często zmiany te musiały być inicjowane przez stronę społeczną, w tym Bractwo Rowerowe, i że dochodziło do nich dopiero po kilkunastu potrąceniach. Tak było choćby w przypadku przejścia przez ul. Maratońską przy bulwarach, na ul. Szarych Szeregów przy moście nad Potokiem Północnym, ul. 11 Listopada przy liceum im. Staszica czy ul. Wośnickiej przy ośrodku socjoterapii.

W minionym roku Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zlecił budowę siedmiu wyniesionych przejść dla pieszych. Dwa powstały na ul. Waryńskiego, kolejne m.in. na Garbarskiej, Kolberga oraz Wośnickiej, o  którym wspomniał Pawłowski, w pobliżu miejsca, w którym w 2021 r. zginął 18-latek potrącony przez pędzącego z prędkością 93 km na godz. kierowcę bmw.

Źródło: Katarzyna Ludwińska, Gazeta Wyborcza Radom

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

IM WIĘCEJ SAMOCHODÓW, TYM WIĘCEJ DRÓG. IM WIĘCEJ DRÓG, TYM WIĘCEJ SAMOCHODÓW
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |