English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"...Dopiero niedawno został uzupełniony - mówi Tatiana Bujanowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Ścieżka przy nowej Maratońskiej ma powstać jeszcze tego lata [2006]..."
Źródło: Gazeta Wyborcza 5 VII 2006

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2024-03-29

To tu przewracają się rowerzyści. Jest decyzja w sprawie torów przecinających ulicę.Nieczynna od dawna bocznica, po której zostały tory biegnące w poprzek ulicy, wreszcie przestanie być udręką rowerzystów. Szyny mają być zdemontowane jeszcze w tym roku.

 

Chodzi o tory przecinające pod skosem ul. Mazowieckiego (dawna Domagalskiego), w pobliżu skrzyżowania z Graniczną. O ich demontaż od lat zabiega Bractwo Rowerowe, bowiem tory okazały się pułapką dla rowerzystów. - Kąt najazdu rowerem powoduje wywrotki. Było kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tego typu zdarzeń. Często kończą się poważnymi obrażeniami, bo to starcie ze stalą i asfaltem - mówił prawie dwa lata temu Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego.

 

Rowerzyści piszą w sprawie bocznicy. "Tory w jezdni to pułapka"

 

Rowerzyści zaapelowali wtedy do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji o usunięcie torów. Post zamieścili na swoim profilu na Facebooku. Zaczęli pod nim wpisywać się ci, dla których przejazd ulicą Mazowieckiego zakończył się gwałtownym kontaktem z asfaltem.

 

"Delikatnie po opadach deszczu było. Przednie koło złapało szparę między szyną kolejową a betonem. Poleciałem jak złoto. Rozwalone kolano i łokieć. Odkąd pamiętam, ten tor tam był. Najwyższy czas zrobić z tym porządek! Żadna lokomotywa spalinowa tamtędy nie jeździ od 30 lat" - pisał jeden z internautów. Inny opisuje, jak podczas przejazdu prze bocznicę zaklinowało mu się w niej przednie koło: "Wystrzeliło mnie przez kierownice i pojechałem po mokrej jezdni plecami, zdzierając sobie nieco skóry".

 

Bractwo sprawdziło, że torowisko nie istnieje w rejestrze czynnych bocznic kolejowych, a tory, które kiedyś prowadziły do zakładów drzewnych, pozostały już tylko na odcinku jezdni i chodnikach. Zdjęcie szyn powinno być zatem formalnością. Co ciekawe, wniosek rowerzystów poparła policja, a konkretnie wydział ruchu drogowego.

 

Nikt nie przyznaje się do torów. Ale będą zdemontowane

 

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, adresat wniosku Bractwa Rowerowego, odpowiadał, że sprawa jest skomplikowana. Nie można bowiem ustalić właściciela torowiska i działki. Trudno zatem, co podkreśla MZDiK, decydować o cudzej własności.

 

Ale też urzędnicy rozpoczęli ustalanie, do kogo tory należą. Teraz okazuje się, że sprawa ma być rozwiązana i to jeszcze w tym roku. W dodatku niezależnie od tego, czy uda się ustalić właściciela kawałka bocznicy czy też nie.

 

W odpowiedzi na interpelację jednego z radnych wiceprezydent Mateusz Tyczyński napisał, że "z uwagi na to, iż tory zagrażają bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów, MZDiK zlikwiduje torowisko zlokalizowane w pasie drogowym ulicy Mazowieckiego, pomimo nieustalenia właściciela bocznicy". Wiceprezydent dodaje, że usunięcie torów zostanie wykonane w ramach wolnych środków pozostałych z bieżącego utrzymania ulic oraz że torowisko zostanie zlikwidowane w 2024 r.

 

Źródło: Małgorzata Rusek, Gazeta Wyborcza Radom

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

IM WIĘCEJ SAMOCHODÓW, TYM WIĘCEJ DRÓG. IM WIĘCEJ DRÓG, TYM WIĘCEJ SAMOCHODÓW
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |