English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"...Jak zapowiada dyrektor MZDiK [p. Marek Czyż] ścieżki rowerowe będą powstawały przy wielu modernizowanych radomskich ulicach. Takie trasy mają pojawić się wzdłuż ulicy Mickiewicza, Kelles-Krauza i Toruńskiej..."
Źródło: Życie Radomskie 16 III 2006

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2019-08-12

Spółdzielnia Mieszkaniowa Ustronie ustawiła przed klatkami bloków 48 stojaków rowerowych dla swoich mieszkańców i ich gości. Dzięki temu liczba wygodnych i bezpiecznych miejsc parkingowych postawionych w ramach akcji Bractwa Rowerowego i "Gazety Wyborczej" przekroczyła 1000!Spółdzielnia Mieszkaniowa Ustronie skończyła właśnie montaż 48 stojaków przed klatkami bloków.

– To już drugi rok naszego wspólnego projektu stojakowego ze Spółdzielnią Mieszkaniową Ustronie, reprezentowaną przez Roberta Chrobotowicza – mówi Wojciech Matłacki z Bractwa Rowerowego. - Lokalizacje stojaków w większości są wynikiem zebrania danych od rowerzystów na naszym Facebooku. Chcielibyśmy, aby Ustroniacy parkowali rowery nie w piwnicach i na balkonach, tylko niedaleko drzwi pod klatkami. Jeśli użyjemy solidnego, zabetonowanego w podłożu stojaka i zapięcia typu u-lock - nie musimy martwić się o kradzież roweru, nawet pozostawionego na noc.

Podkreśla, że ten projekt to wyjątkowa sprawa na skalę Polski.

- Znamy tylko pojedyncze przypadki kompleksowego zaopatrzenia osiedli mieszkaniowych w parkingi rowerowe w kraju - mówi. - Liczba stojaków jest oczywiście niewystarczająca, a naszym marzeniem są stojaki dla każdej klatki w każdym bloku, ale to początek współpracy i musimy znaleźć kompromis między kosztami i potrzebami. Mamy nadzieję, że w kolejnych sezonach potrzeby rowerzystów będą uzupełniane jeszcze lepiej.

Co ważne, w parze z ułatwieniami rowerowymi równolegle wprowadzane są ułatwienia dla pieszych i osób na wózkach.

- Wyzerowanie krawężników na ciągach pieszych, wprowadzanie łagodnych pochylni, z których mogą korzystać osoby mniej sprawne, osoby na wózkach i przy okazji rowerzyści, oraz zrobienie kilku brakujących łączników skracających drogę pieszym i rowerzystom to rzeczy, które już się dzieją i według obietnic dziać się będą - podkreśla Wojciech Matłacki.

W tym roku dzięki współpracy z kilkoma podmiotami możemy pochwalić się już powstaniem 222 nowych miejsc parkingowych dla rowerów przy bezpiecznych i funkcjonalnych stojakach w kształcie odwróconej litery u. W ciągu ośmiu lat trwania wspólnej akcji rowerzyści w Radomiu zyskali już 1076 miejsc parkingowych.

Zachęcamy kolejne firmy, spółdzielnie mieszkaniowe, sklepy, punkty usługowe, kawiarnie czy przychodnie lekarskie do montowania u-kształtnych stojaków przed siedzibami i do informowania nas o tym. O wszystkich dobrych zmianach napiszemy w „Wyborczej”.

Źródło: Katarzyna Ludwińska, Gazeta Wyborcza Radom

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

NAWET WŚRÓD UŻYTKOWNIKÓW SAMOCHODU NIEWIELU UWAŻA, ŻE SAMOCHÓD POWINIEN POZOSTAĆ PRIORYTETOWYM ŚRODKIEM TRANSPORTU
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |