English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"...Jak zapowiada dyrektor MZDiK [p. Marek Czyż] ścieżki rowerowe będą powstawały przy wielu modernizowanych radomskich ulicach. Takie trasy mają pojawić się wzdłuż ulicy Mickiewicza, Kelles-Krauza i Toruńskiej..."
Źródło: Życie Radomskie 16 III 2006

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2022-02-21

Radomski Rower Miejski w pierwszym roku swojej działalności był sporym sukcesem. Dziś przypominają o nim tylko niszczejące stacje wypożyczeń. Systemu, przynajmniej w kształcie, jaki znaliśmy, już nie będzie.Radomianie mogli korzystać z rowerów miejskich przez trzy sezony – od 2017 do 2019 r. Radomski Rower Miejski cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem w pierwszym sezonie, gdy rowery wypożyczono 133 tys. razy, ale potem liczba wypożyczeń spadała, przede wszystkim przez fatalny stan techniczny rowerów. W trzecim sezonie stan rowerów się poprawił, ale radomianie stracili zaufanie do systemu. W efekcie wypożyczeń było o 51 tys. mniej niż w pierwszym sezonie.

Po zakończeniu umowy z operatorem, firmą Nextbike, MOSiR przejął rowery i stacje, a kolejny przetarg ogłosił już tylko na trzyletnią obsługę systemu. Chciał za to zapłacić maksymalnie 1,8 mln zł, ale jedyna oferta złożona przez Nextbike była o ponad 800 tys. zł droższa. MOSiR przetarg unieważnił i radomianie w 2020 r. nie mogli korzystać z rowerów publicznych.

Przetargu nie było i nie będzie

W 2021 r. MOSiR nie zdecydował się na ogłoszenie przetargu ze względów pandemicznych. W 2022 r., choć minął miesiąc, a sezon rowerowy może się wkrótce rozpocząć, przetargu też nie ogłoszono.

– Nie ogłosiliśmy go i na razie nie planujemy ogłaszać  – mówi Robert Dębicki, dyrektor zarządzający MOSiR. Choć decyzji nie uzasadnia, trudno nie zauważyć, że i w kasie MOSiR, i w kasie miasta na takie wydatki może nie być pieniędzy.

– Śledzę informacje o ogłaszanych i rozstrzyganych przetargach w innych miastach, mam pewien obraz sytuacji, ale specyfika każdego miasta jest inna – zaznacza Dębicki. – My mamy swój sprzęt, choć trzeba przyznać, że trochę trąci myszką. Czy chcielibyśmy wejść w nowszy system, w którym rowery można zostawić w dowolnym miejscu? Czy chcielibyśmy, by w systemie były też hulajnogi?

W Toruniu 200 tys. wypożyczeń, w Opolu kres systemu

Jak w innych miastach wygląda rower miejski?

W nieco mniejszym pod względem liczby ludności Toruniu w ubiegłym roku rowery miejskie wypożyczono ok. 200 tys. razy. Mieszkańcy mają do dyspozycji 400 jednośladów na 40 stacjach. Od kilku tygodni Miejski Zarząd Dróg w Toruniu oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przeprowadzają ankietę wśród mieszkańców miasta. Chcą się dowiedzieć, czy w Toruniu powinien funkcjonować system roweru miejskiego i w jakim celu mieszkańcy z niego korzystają.

W Opolu, tak jak w Radomiu, liczba wypożyczeń spadła do 30 proc. tego, gdy system startował. Miasto nie zarezerwowało w tegorocznym budżecie pieniędzy na jego działanie. Z raportu Stowarzyszenia „Mobilne Miasto" wynika, że wpływ na to mogły mieć hulajnogi. W ciągu dwóch lat obecności na polskim rynku dogoniły rowery miejskie, jeśli chodzi o liczbę odbytych podróży, a w 2021 r. bardzo je przegoniły.

Co zrobić ze stacjami?

Brak przetargu na rower miejski oznacza, że trzeci sezon bezużytecznie będą stały stacje, w których można było wypożyczać i zwracać rowery. O ile same stojaki do wpinania rowerów trudno uszkodzić, o tyle stojące przy nich elektroniczne kioski często mają pouszkadzane tablice, oberwane panele fotowoltaiczne. Dla poprawy estetyki w mieście najlepiej byłoby je zdemontować. 

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

ROWERZYŚCI SĄ W LEPSZEJ FORMIE FIZYCZNEJ I UMYSŁOWEJ NIŻ CI, KTÓRZY NIE JEŻDZĄ NA ROWERZE
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |