English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2023-12-29

Cud w sprawie drogi rowerowej pod nowym wiaduktem. Miało jej nie być, a będzie.



Od kilku miesięcy firma Strabag buduje północny odcinek trasy N-S. Prace zaczęła przy wiadukcie nad torami na ul. Struga i przesuwa się na południe. W okolicach wiaduktu nad torami na ul. Żeromskiego nowy odcinek połączy się z już istniejącym fragmentem śródmiejskim trasy N-S, zapewniając szybki i praktycznie bezkolizyjny przejazd między dworcem PKP Radom Główny a położonymi na północy miasta osiedlami Nad Potokiem i Gołębiów. Jednak jeśli inwestycja powstanie według obowiązującego dziś projektu, to bezkolizyjnego przejazdu nie będą mieli rowerzyści. Zabraknie krótkiego odcinka między fragmentami N-Ski.

Droga dla rowerów pod wiaduktem i obok garaży

O zmieniającej się dokumentacji najczytelniej jest opowiedzieć chronologicznie. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji przed ogłoszeniem przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie północnego etapu trasy N-S przygotował Program Funkcjonalno-Użytkowy. PFU to dokument zawierający podstawowe informacje o inwestycji, projektant ma się stosować do zawartych tam wytycznych. W PFU droga dla rowerów wzdłuż północnego odcinka tuż przed wiaduktem miała odbijać na zachód i wzdłuż niego przez działkę z garażami dochodzić do ul. Siennej, a następnie przechodzić pod wiaduktem, by połączyć się z istniejącym już odcinkiem trasy N-S (na wysokości bloku przy ul. Żeromskiego 118).
 


 

Jednak w projekcie nowa droga dla rowerów urywa się tuż przed działką z garażami, z planów dołączonych do dokumentacji wynika, że rowerzyści mogą zakończyć jazdę na filarze wiaduktu. Nie ma kilkudziesięciometrowego ciągu do ul. Siennej ani przejazdu pod wiaduktem. Brakuje odcinka o długości ok. 100 m.
 



Na przeszkodzie własność gruntów

W marcu brak połączenia zauważyli członkowie Bractwa Rowerowego. Przejrzeli dokumentację projektową wiaduktu i stwierdzili, że w niej również nie ma tego krótkiego odcinka.



Interweniowali w tej sprawie. Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego zapewnił ich jednak, że droga dla rowerów będzie miała zachowaną ciągłość. Na przeszkodzie stała kwestia własności gruntów, ale jak pisał: "wydział wystąpi do MZDiK celem skierowania odpowiedniego wniosku do zarządcy terenu - PKP PLK w sprawie możliwości budowy drogi rowerowej na terenie kolejowym". Wydawało się, że to sprawę zamyka.

Ale 12 grudnia o losy tego krótkiego odcinka zapytał w interpelacji radny PiS Marcin Majewski. 22 grudnia odpowiedzi udzielił wiceprezydent Mateusz Tyczyński. W Biuletynie Informacji Publicznej została ona opublikowana tuż po świętach, 27 grudnia.

Wiceprezydent: tego odcinka nie będzie. MZDiK: a jednak będzie

"Na podstawie informacji przekazanych mi przez dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji informuję, że wszelkie uwagi zostały skierowane do projektanta, jednak z braku warunków terenowych poprawki nie mogą zostać wykonane" - napisał wiceprezydent m.in. o tym fragmencie inwestycji. Następnego dnia "Wyborcza" zapytała MZDiK, czy zgodnie z sugestią wydziału inwestycji wystąpił do PLK o zgodę na budowę łącznika na terenie kolejowym? Jaka była odpowiedź kolejarzy i czy dziś z tą sytuacją można jeszcze coś zrobić?

Odpowiedź przyszła jeszcze tego samego dnia. Krótka i zaskakująca.

- Potwierdzamy, że będzie zapewniona ciągłość drogi dla rowerów pomiędzy pierwszym a trzecim etapem trasy N-S, czyli wzdłuż ulicy Żeromskiego. Odcinek ten powstanie w ramach trwającej obecnie inwestycji, związanej z budową nowego wiaduktu nad torami kolejowymi – napisał Marek Ziółkowski z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

W czwartek Mateusz Tyczyński był na urlopie.

Źródło: Katarzyna Ludwińska, Gazeta Wyborcza, Radom




Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

"POZIOM ZANIECZYSZCZENIA WEWNĄTRZ SAMOCHODU JEST WYŻSZY OD POZIOMU ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA NA ZEWNĄTRZ"
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |