English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


Bractwo Rowerowe jest
częścią ogólnopolskiej sieci
"Miasta dla rowerów"

ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2004-07-06

Radom chce stworzyć sieć ścieżek rowerowych z okolicznymi gminami. - Ścieżek przybędzie także w samym mieście - zapewnia magistratO wsparcie na budowę ścieżek rowerowych można się starać z funduszy Unii Europejskiej. Jak na razie w województwie jest tylko jeden taki niewielki projekt z Grodziska. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, gdzie oceniane są projekty, poradzili, by Radom przygotował plany tras dla cyklistów wspólnie z okolicznymi gminami. Taki projekt ma podobno większe szanse na dobrą ocenę i dotacje.

W mijającym tygodniu do Urzędu Miejskiego w Radomiu zaproszono przedstawicieli gmin z regionu a także związków gmin: "Iłżanka" i "Radomka". - Wszyscy wyrazili bardzo duże zainteresowanie - mówi wiceprezydent Józef Nita. - Z gmin, z których delegacji nie było na spotkaniu, a się o nim dowiedziały post factum, dzwoniono. Także one wyraziły chęć przystąpienia do projektu. Ich mieszkańcy są na przykład zainteresowani tym, by do pracy w Radomiu można było bezpiecznie dojechać rowerem.

Ustalono, że gminy zinwentaryzują znajdujące się na ich terenach fragmenty ścieżek, przejrzą mapy i we wrześniu wspólnie wytyczą trasy. Wtedy też powstanie wniosek o dotacje z UE. Nita ma nadzieję, że do tego czasu uda się oddać do użytku trasę rowerową ze skansenu wzdłuż Mlecznej do Lasu Kapturskiego. - Będą tam miejsca na odpoczynek ze stojakami na rowery, plac na rozpalanie ogniska a także tablice informacyjne o mijanych obiektach, np. Piotrówce. Będzie to więc bardziej trasa krajoznawcza niż czysta ścieżka rowerowa - uważa Nita.

Wiceprezydent ma nadzieję, że szybko uda się dojść do porozumienia z prywatnymi właścicielami gruntów wzdłuż rzeki. Z obecnej ścieżki gruntowej biegnącej przez ich działki i tak korzystają rowerzyści. Gmina obawia się, że gdy będzie chciała wszystko sformalizować, mogą się pojawić wątpliwości. Na szczęście część terenów należy do Spółki Wodnej i tu nie będzie żadnych trudności.

Jak poinformował wiceprezydent, Miejska Pracownia Urbanistyczna projektuje już ścieżki w ścisłym centrum Radomia. Ich wytyczenie będzie też od tej pory uwzględniane także przy budowie nowych ulic i chodników. - Tworzenie ścieżek mamy wpisane w strategię rozwoju i chcemy się z tego wywiązać - zapewnia Nita.

Dla Gazety: Bractwo Rowerowe.

Szlak z Lasu Kapturskiego do skansenu to już coś, choć w termin wrześniowy nie wierzę. Dla rowerzystów jednak priorytetem są ścieżki miejskie, dojazdowe, prowadzące z największych osiedli, jak Ustronie czy Michałów do centrum miasta. Mówimy o tym od dawna. Coś może się nareszcie ruszy w tej sprawie. We wtorek spotkaliśmy się z prezydentem Józefem Nitą. Owocem spotkania jest zespół, do którego weszli pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i my. Wspólnie opracujemy projekt ścieżek miejskich.

Źródło: Renata Metzger, Gazeta Wyborcza

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

WIĘKSZOŚĆ LONDYŃCZYKÓW ZAPŁACIŁOBY WYŻSZE CENY ZA BILETY AUTOBUSOWE, GDYBY GWARANTOWAŁO TO ZNACZĄCY WZROST JAKOŚCI TRANSPORTU PUBLICZNEGO W MIEŚCIE
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |