English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"...Ustalono, że gminy zinwentaryzują znajdujące się na ich terenach fragmenty ścieżek, przejrzą mapy i we wrześniu [2004] wspólnie wytyczą trasy. Wiceprezydent Nita ma nadzieję, że do tego czasu uda się oddać do użytku trasę rowerową ze skansenu wzdłuż Mlecznej do Lasu Kapturskiego..."
Źródło: Gazeta Wyborcza 6 VII 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2004-07-06

Radom chce stworzyć sieć ścieżek rowerowych z okolicznymi gminami. - Ścieżek przybędzie także w samym mieście - zapewnia magistratO wsparcie na budowę ścieżek rowerowych można się starać z funduszy Unii Europejskiej. Jak na razie w województwie jest tylko jeden taki niewielki projekt z Grodziska. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, gdzie oceniane są projekty, poradzili, by Radom przygotował plany tras dla cyklistów wspólnie z okolicznymi gminami. Taki projekt ma podobno większe szanse na dobrą ocenę i dotacje.

W mijającym tygodniu do Urzędu Miejskiego w Radomiu zaproszono przedstawicieli gmin z regionu a także związków gmin: "Iłżanka" i "Radomka". - Wszyscy wyrazili bardzo duże zainteresowanie - mówi wiceprezydent Józef Nita. - Z gmin, z których delegacji nie było na spotkaniu, a się o nim dowiedziały post factum, dzwoniono. Także one wyraziły chęć przystąpienia do projektu. Ich mieszkańcy są na przykład zainteresowani tym, by do pracy w Radomiu można było bezpiecznie dojechać rowerem.

Ustalono, że gminy zinwentaryzują znajdujące się na ich terenach fragmenty ścieżek, przejrzą mapy i we wrześniu wspólnie wytyczą trasy. Wtedy też powstanie wniosek o dotacje z UE. Nita ma nadzieję, że do tego czasu uda się oddać do użytku trasę rowerową ze skansenu wzdłuż Mlecznej do Lasu Kapturskiego. - Będą tam miejsca na odpoczynek ze stojakami na rowery, plac na rozpalanie ogniska a także tablice informacyjne o mijanych obiektach, np. Piotrówce. Będzie to więc bardziej trasa krajoznawcza niż czysta ścieżka rowerowa - uważa Nita.

Wiceprezydent ma nadzieję, że szybko uda się dojść do porozumienia z prywatnymi właścicielami gruntów wzdłuż rzeki. Z obecnej ścieżki gruntowej biegnącej przez ich działki i tak korzystają rowerzyści. Gmina obawia się, że gdy będzie chciała wszystko sformalizować, mogą się pojawić wątpliwości. Na szczęście część terenów należy do Spółki Wodnej i tu nie będzie żadnych trudności.

Jak poinformował wiceprezydent, Miejska Pracownia Urbanistyczna projektuje już ścieżki w ścisłym centrum Radomia. Ich wytyczenie będzie też od tej pory uwzględniane także przy budowie nowych ulic i chodników. - Tworzenie ścieżek mamy wpisane w strategię rozwoju i chcemy się z tego wywiązać - zapewnia Nita.

Dla Gazety: Bractwo Rowerowe.

Szlak z Lasu Kapturskiego do skansenu to już coś, choć w termin wrześniowy nie wierzę. Dla rowerzystów jednak priorytetem są ścieżki miejskie, dojazdowe, prowadzące z największych osiedli, jak Ustronie czy Michałów do centrum miasta. Mówimy o tym od dawna. Coś może się nareszcie ruszy w tej sprawie. We wtorek spotkaliśmy się z prezydentem Józefem Nitą. Owocem spotkania jest zespół, do którego weszli pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i my. Wspólnie opracujemy projekt ścieżek miejskich.

Źródło: Renata Metzger, Gazeta Wyborcza

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

WSZYSCY DOTUJEMY UŻYTKOWNIKÓW SAMOCHODÓW
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |