English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"...Ustalono, że gminy zinwentaryzują znajdujące się na ich terenach fragmenty ścieżek, przejrzą mapy i we wrześniu [2004] wspólnie wytyczą trasy. Wiceprezydent Nita ma nadzieję, że do tego czasu uda się oddać do użytku trasę rowerową ze skansenu wzdłuż Mlecznej do Lasu Kapturskiego..."
Źródło: Gazeta Wyborcza 6 VII 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2007-07-27
IV "Jazda z miasta!"
12 sierpnia zamiast w Puszczę Kozieniecką pojedziemy do Orońska. Zaprosiła nas tam dyrekcja Centrum Rzeźby Polskiej.


Uwaga! Zmienia się miejsce naszej zbiórki. Tym razem spotykamy się przed siedzibą Salonu Rowerowego Rodex przy ul. Wierzbickiej 26/44 o godz. 10, ruszamy o 10.15.

Wierzbicką pojedziemy w stronę osiedla Południe. Miniemy Południe I i zjedziemy w dolinę Potoku Malczewskiego. Przed pierwszymi blokami Południa II ul.Wierzbicka odbija w lewo, w prawo odchodzi ul. Warsztatowa. Właśnie w nią skręcimy, by wspiąć się na wzniesienie Potkanowa. Na górze droga przechodzi łukiem w ul. ¯elazną. Po lewej stronie miniemy zakłady International Tobacco Machinery, po prawej stronie ujrzymy wieżę nadawczą i siedzibę MNI Telecom. Gdy dotrzemy do rozjazdu, skręcimy w lewo. Przekroczymy linię kolejową do Tomaszowa Mazowieckiego, a po kilkuset kolejnych metrach dotrzemy do linii kolejowej do Skarżyska. Przed nią asfalt skręci w prawo, my z nim. Będziemy jechać przez Ludwinów, który leży między dwiema wspomnianymi liniami kolejowymi, biegnącymi w tym miejscu równolegle. Przy przejeździe odbijemy lekko w prawo i podążymy prosto – aż droga skończy się, osiągając trakt z Krychnowic do Kowali.

Po prawej stronie będzie przejazd przez linię do Tomaszowa. Skręcimy w lewo. Przekroczymy tory linii skarżyskiej. Za zieloną tablicą „Kowala Kolonia” czeka nas łagodny podjazd. Na wierzchołku wzniesienia ukaże się nam rozległy widok na odkryte obniżenie terenu i – na horyzoncie – pasmo wzgórz. To Garb Gielniowski, ciągnący się od Skarżyska do Przysuchy i Gielniowa – najdalej na północ wysunięta część Gór Świętokrzyskich. Za łukiem drogi przywita nas znak „Kowala” i widoczny w całej okazałości podjazd na naszą premię górską. Miniemy skrzyżowanie w Kowali,
przy którym znajduje się mapa okolicy i pomnik ze śmigłem samolotowym, upamiętniający wyczyn Żwirki i Wigury.
Stąd do kościoła św. Wojciecha jeszcze czterysta metrów do przodu i ponad dwadzieścia… do góry.

Naprzeciwko kościoła, po drugiej stronie drogi, stoi kapliczka Matki Bożej. Po jej lewej stronie, dokładnie na
wprost wejścia do kościoła, zaczyna się droga gruntowa. Ruszymy nią i mijając wieżę przekaźnikową wjedziemy w las. Za lasem odbijemy w prawo, dotrzemy do asfaltowej drogi i skręcamy w lewo. Po dwustu metrach opuszczamy asfalt
skręcając znowu w lewo – przy tabliczce z dwoma mieczami i napisem „500 m”. Będziemy jechać przez las szerokim
duktem, miejscami nieco piaszczystym. Droga przecina wzgórze wykopem – po obu stronach wysokie skarpy. Za lasem do Orońska już cały czas prosto. Miniemy Załawie, znowu przekroczymy linię kolejową do Skarżyska, w Dąbrówce Zabłotniej zacznie się asfalt. Podziwiając piękny krajobraz, urozmaicony sosnowymi laskami, dotrzemy do

Orońska. Przetniemy „siódemkę” i pomkniemy dalej prosto. Nie dojeżdżając do kościoła skręcimy w lewo – drogę do Centrum Rzeźby Polskiej wskazuje tablica. Za nami 22 km.

W Orońsku czeka nas, jak zwykle, ognisko z kiełbaskami i upominki dla uczestników. Jak nas poinformowała Magdalena Grzyb z CRP, uczestnicy „Jazdy z miasta!” będą mogli zwiedzić Centrum, które ma prawie 13 hektarów. W skład XIX-wiecznego zespołu podworskiego wchodzą: pałac Józefa Brandta, oranżeria, kaplica, oficyna, spichlerz, wozownia i stajnie oraz park. W promocyjnej cenie 2 zł będzie można zobaczyć Pałac Józefa Brandta oraz dwie wystawy: Adam Myjak, Dekada, w Muzeum Rzeźby Współczesnej i Katarzyna Adaszewska, Dizajn, Galeria „Kameralna” także w MRW.

O działalności i historii CRP opowie, a po wystawach oprowadzi, wykwalifikowany przewodnik Marcin Rusek.

By wziąć udział w naszej imprezie, trzeba wypełnić kupon zgłoszeniowy, wydrukowany powyżej (do ściągnięcia także ze strony www.jazdazmiasta.7dni.radom.pl). Na jednym blankiecie można zgłosić kilka osób (trzeba podać liczbę). Wszystkie kupony wezmą udział w losowaniu upominków ufundowanych przez: Salon Rowerowy Rodex, klub Strefa G2, Gatorade, Fitness Park i restaurację Da Vinci. Uprzedzamy, że na jeden kupon – bez względu na liczbę wpisanych osób – przypada jeden upominek.

Wypełnione kupony należy przynosić do piątku, 10 sierpnia, do redakcji Bezpłatnego Tygodnika „7 Dni” (ul. Grodzka 2, poniedziałek – czwartek w godz. 9-15, piątek 7.30-13), do Salonu Rowerowego Rodex (ul. Wierzbicka 26/44, poniedziałek – piątek w godz. 10-18, sobota 10-14) oraz do klubu Fitness Park (ul. Chrobrego 22, poniedziałek – sobota w godz. 10-18). W zamian zgłaszający dostaną karty uprawniaj ące do posiłku (dla wszystkich osób wymienionych na kuponie). Uwaga: „Jazda z miasta!” odbędzie się nawet, gdyby padał niewielki deszcz. Powrót z imprezy – we własnym zakresie.

Łukasz Zaborowski
BRACTWO ROWEROWE

Paweł Matracki
RODEX

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

W LATACH 90. XIX WIEKU ROWER BYŁ WAŻNYM ELEMENTEM AMERYKAŃSKIEJ GOSPODARKI.
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |