English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

- Każdorazowe wydłużenie sygnału zielonego dla pieszych na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wiąże się ze zwiększeniem strat czasu dla pojazdów, co z kolei wpływa na zmniejszenie ich przepustowości - tłumaczy Mariusz Drabik z MZDiK..."
Źródło: Echo Dnia 14 X 2008

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2007-09-22
Jazda z miasta
Rezerwat Królewskie Źródła to cel najbliższej „Jazdy z miasta!”, która odbędzie się 23 września. Na wyprawę w jedno z najurokliwszych miejsc Puszczy Kozienickiej zapraszają Bezpłatny Tygodnik 7 Dni, Salon Rowerowy Rodex i Bractwo Rowerowe.


Po ostatniej wycieczce do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wracamy w puszczę. Tym razem wybierzemy się w jedno z jej najpiękniejszych miejsc – do rezerwatu Królewskie Źródło. Znajduje się ono na terenie Leśnego Kompleksu promocyjnego „Puszcza Kozienicka” obejmującego zasięgiem fragmenty Nadleśnictw: Kozienice, Radom i Zwoleń.

Do największych atrakcji turystycznych LKP należy ścieżka dydaktyczna Królewskie Źródło. Jej nazwa pochodzi od nazwy uroczyska leśnego „Źródło Królewskie”, będącego jednocześnie rezerwatem przyrody. 3-kilometrowa ścieżką przebiega przez obszar leśnictwa Kociołki, a prawie 500 m wzdłuż rzeki Zagożdżonki. Jej najatrakcyjniejszy fragment to najbliższe otoczenie Źródełka zwanego królewskim. To z niego – jak wynika z przekazów – pił wodę król Władysław Jagiełło, bywając w puszczy nazywanej wówczas Puszczą Radomską.

Obecnie do Źródła prowadzą pomosty zbudowane przez leśników. By turystom łatwiej było zwiedzać najbliższą okolicę, pomostami spaceruje się także wzdłuż Zagożdżonki.

Na początku ścieżki dydaktycznej Królewskie Źródło znajduje się parking leśny z miejscem do wypoczynku, wiatami i miejscami na ogniska. To właśnie tu zakończymy naszą wycieczkę. Zanim jednak się to stanie, przyjdzie nam pokonać blisko 40 km leśnymi ścieżkami i duktami.

Spotykamy się o godz. 10 za starym młynem na Pacynce w pobliżu Dąbrowy Kozłowskiej (zbiórka już tam była, gdy jechaliśmy do Przejazdu). By dotrzeć na miejsce, trzeba dostać się na ul. Zborowskiego i minąć skrzyżowanie z ul. Żółkiewskiego (ze światłami), dalej jechać ul. Energetyków i skręcić w prawo w Starą Wolę Gołębiowską. Starą Wolą dotrzemy aź do skrzyżowania z ul. Potkańskiego, gdzie skręcamy w lewo. Ul. Potkańskiego doprowadzi nas do granic miasta – mostu na Pacynce. Zaraz za mostem jest stary zniszczony młyn. Po minięciu tej budowli pilnujemy pierwszego asfaltowego zjazdu w prawo z drogi prowadzącej do Kozłowa. Spotykamy się właśnie na tym mało uczęszczanym zjeździe. Czekamy kwadrans na spóźnialskich i o godz. 10.15 ruszamy.

Asfaltową drogą dojedziemy do szutru prowadzącego do tzw. otuliny Puszczy Kozienickiej. Tam jedziemy na zielony turystyczny szlak pieszy, który doprowadzi nas do Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni Letnisko. Przetniemy trasę Radom – Kozienice i, jadąc nadal „zielonym”, dotrzemy do Mysich Górek. Z tego miejsca przedostaniemy się do rzadko uczęszczanej asfaltowej drogi prowadzącej przez Adolfin do Sokołów. W Sokołach znów „chwycimy” zielony szlak i przez Góry Miłosne dotrzemy do Pionek. Tam będą na nas czekać pionkowscy policjanci, którzy poprowadzą nas przez miasto aż do zakładów drzewnych. Za zakładami krótki odcinek przemierzymy żółtym szlakiem pieszym, a następnie przemieścimy się na czarny szlak rowerowy, który doprowadzi nas do Królewskiego Źródła.

Trasa tej edycji „Jazdy z miasta!” będzie dość trudna, zbliżona charakterem do wycieczki, której finał odbył się przed dwoma miesiącami w Skansenie Leśnej Kolei Wąskotorowej w Pionkach. Dlatego odradzamy zabierać na wyprawę małe dzieci, odradzamy także jazdę na rowerach bez przerzutek.

Podczas finału na polanie w pobliżu Królewskiego Źródła tradycyjnie przy ognisku odbędzie się losowanie upominków od sponsorów – głównego – Salonu Rowerowego Rodex oraz Klubu Fitness Park, Strefy G2, restauracji Da Vinci, hipermarketu Real.

W czasie wycieczki będą, jak zwykle, postoje.

Przypominamy, by zabrać na wycieczkę przynajmniej jeden bidon z sokiem lub niegazowaną wodą mineralną. Każdy obowiązkowo powinien mieć łatki albo zapasową dętkę, no i pompkę.

By wziąć udział w naszej imprezie, trzeba wypełnić kupon zgłoszeniowy, do ściągnięcia ze strony: www.jazdazmiasta.7dni.radom.pl . Na jednym blankiecie można zgłosić kilka osób (trzeba podać liczbę). Wszystkie kupony wezmą udział w losowaniu upominków ufundowanych przez naszych sponsorów. Uprzedzamy jednak, że na jeden kupon – bez względu na liczbę wpisanych osób – przypada jeden upominek.

Wypełnione kupony należy przynosić do redakcji tygodnika „7 Dni” (ul. Grodzka 2) do piątku, 21 września (od poniedziałku do czwartku w godz. 9-17, w piątek: 7.30-15), do Salonu Rowerowego Rodex (ul. Wierzbicka 26/44) również do 21 września, w godz. 10-18, lub do Klubu Fitness Park od poniedziałku do piątku w godz. 7-21.30, w soboty w godz. 8-18 i w niedziele 9-13. W zamian zgłaszający dostaną karty uprawniające do posiłku (dla wszystkich osób wymienionych na kuponie).

Uwaga: „Jazda z miasta!” odbędzie się nawet, gdyby padał niewielki deszcz. Rezygnujemy z wycieczki, jeśli w niedzielę, 23 września, od rana będą duże opady. Powrót z wycieczki, jak zwykle, we własnym zakresie. Można wrócić rowerem do Pionek Zachodnich, a stąd do Radomia pociągiem. Cena biletu wycieczkowego w składzie Kolei Mazowieckich: 5,27 zł, rower gratis. Odjazdy ze stacji Pionki Zachodnie o godz. 14.56 lub 17.55. Cena biletu wycieczkowego w pociągu pospiesznym PKP Przewozy Regionalne: 8,50 zł + rower 4,5 zł. Odjazdy ze stacji Pionki Zachodnie o godz. 16.17.

Zapraszam w imieniu organizatorów i sponsorów
PAWEŁ MATRACKI, RODEX

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

PONAD 90% HOLENDRÓW JEŹDZI REGULARNIE NA ROWERZE
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |