English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"...Jak zapowiada dyrektor MZDiK [p. Marek Czyż] ścieżki rowerowe będą powstawały przy wielu modernizowanych radomskich ulicach. Takie trasy mają pojawić się wzdłuż ulicy Mickiewicza, Kelles-Krauza i Toruńskiej..."
Źródło: Życie Radomskie 16 III 2006

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2007-10-05
21 października ruszy ostania w tym sezonie "Jazda z miasta!". Tym razem odwiedzimy rezerwat Ponty im. Teodora Zielińskiego, gdzie znajduje się kapliczka z figurą św. Franciszka.

– Czy widzieliście kapliczkę św. Franciszka w rezerwacie Ponty – pytała nas podczas ostatniej „Jazdy z miasta!” Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice. – Jeśli nie, odwiedźcie to miejsce – radziła. I tak zrobimy. 21 października Bezpłatny Tygodnik „7 Dni”, Salon Rowerowy Rodex i Bractwo Rowerowe zapraszają na ostatnią już w tym sezonie wyprawę w Puszczę Kozienicką. W pierwotnym zamyśle październikowa „Jazda z miasta!”, zamykająca nasze tegoroczne wycieczki, miała wieść nie dalej niż do Siczek. Ale, po rozmowie z Lidią Zaczyńską, zdecydowaliśmy się poprowadzić wyprawę przez rezerwat Ponty im. Teodora Zielińskiego, gdzie znajduje się kapliczka z figurą św. Franciszka. Naszym zdaniem warto odwiedzić to miejsce, bo uczestnicy „Jazdy z miasta!” są także miłośnikami przyrody, a św. Franciszek to patron ekologów i miłośników przyrody właśnie. Św. Franciszek w październiku ma swoje święto. Kapliczka stoi w jednym z najpiękniejszych zakątków Puszczy Kozienickiej, przy tzw. Królewskim Gościńcu, którym jeszcze nie jechaliśmy. Wprawdzie wyprawę zakończymy przy szkółce leśnej w Przejeździe, gdzie byliśmy w czerwcu, ale dotrzemy tam zupełnie inna trasą.

Gdzie się zbieramy

Spotykamy się 21 października o godz. 10 za starym młynem na drodze dojazdowej do Dąbrowy Kozłowskiej (tak, jak podczas ostatniej wycieczki) Dojechać tam można np. ulicami: Zbrowskiego, Energetyków, Starą Wolą Gołębiowską i Potkańskiego. Po minięciu mostu na Pacynce i starego młyna, znajdującego się po prawej stronie, należy skręcić w pierwszą asfaltową drogę w prawo. I to jest miejsce naszej zbiórki.

Którędy będziemy jechać

Dalej pojedziemy przez Dąbrowę Kozłowską do zielonego szlaku rowerowego, który doprowadzi nas na szczyt wzniesienia zwanego Wielką Górą. Nie zjedziemy z niej jednak tak, jak wiedzie szlak, ale pomkniemy grzbietem górki, wąską, krętą ścieżką. Po około kilometrze wrócimy na „zielony”. Dotrzemy nim do Jastrzębskiej Drogi (żółty szlak rowerowy). Jedną z leśnych przecinek przejedziemy z żółtego szlaku na czarny pieszy. Ten poprowadzi nas aż do Stoków. Stamtąd dostaniemy się na Królewski Gościniec, czyli czerwony szlak pieszy będący jednocześnie rowerowym (oznakowany także kolorem czerwonym). Królewskim Gościńcem dojedziemy do rezerwatu Ponty im. Teodora Zielińskiego, gdzie na moment zatrzymamy się przy kapliczce św. Franciszka. O patronie miłośników przyrody i rezerwacie Ponty opowie nam Lidia Zaczyńska. Potem udamy się na parking leśny położony naprzeciwko szkółki leśnej w Przejeździe. Na miejscu czeka na wszystkich ognisko, przy którym upieczemy kiełbaski. Następnie zostan ą rozlosowane upominki od sponsorów: głównego – Salonu Rowerowego Rodex oraz Klubu Fitness Park, Strefy G2 i restauracji Da Vinci.
Powrót z wycieczki – jak zawsze – we własnym zakresie.
„Jazda z miasta!” odbędzie się, gdyby padał niewielki deszcz. Natomiast, jeśli opady będą duże, rezygnujemy z wycieczki.

Kilka przydatnych informacji

Przypomnijmy: na „Jazdę z miasta!” najlepiej wybrać się rowerem górskim. Przełożenia w tego typu sprzętach pozwolą bez problemów wjechać np. na Wielką Górę i pokonać piaszczyste odcinki Królewskiego Gościńca. Trasę da się oczywiście pokonać rowerem krosowym i trekingowym jednak będzie to wymagało nieco więcej wysiłku. Odradzamy jazdy na rowerach szosowych czy miejskich.
Na wycieczkę warto zabrać przynajmniej jeden bidon z sokiem lub niegazowaną wodę mineralną. Każdy Obowi ązkowo powinien mieć łatki albo zapasową dętkę, no i pompkę.
By wziąć udział w naszej imprezie, trzeba wypełnić kupon zgłoszeniowy wydrukowany poniżej. Na jednym można zgłosić kilka osób. Wypełnione kupony należy przynosić do redakcji Bezpłatnego Tygodnika „7 Dni” (ul. Grodzka 2, od poniedziałku do czwartku w godz. 9-15, w piątek – 7.30-13), do salonu rowerowego Rodex (ul. Wierzbicka 26/44, od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 i w soboty – godz. 10-14) oraz Klubu FitnessPark (ul. Chrobrego 22, od poniedziałku do piątku w godz. 8-21.30, soboty 8-18 i niedziele 9-13). W zamian zgłaszający dostanie karty uprawniające do posiłku (dla wszystkich osób odnotowanych na kuponie).
Kupony przyjmujemy wyłącznie do 19 października (piątek) do godz. 15. Za tydzień zamieścimy mapkę z trasą.

Źródło: Paweł Matracki, RODEXKsiążka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

DLA PRZEWIEZIENIA KOLEJĄ W CIĄGU GODZINY 33 000 PASAŻERÓW WYSTARCZY PAS TERENU O SZEROKOŚCI 5 M.
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |