English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

- Każdorazowe wydłużenie sygnału zielonego dla pieszych na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wiąże się ze zwiększeniem strat czasu dla pojazdów, co z kolei wpływa na zmniejszenie ich przepustowości - tłumaczy Mariusz Drabik z MZDiK..."
Źródło: Echo Dnia 14 X 2008

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2008-08-24
Rowerzyści jeżdżą wbrew przepisom
Wielu rowerzystów jeździ po Radomiu jak popadnie: ulicami pod prąd, czy chodnikami wśród przechodniów.


Wielu rowerzystów jeździ po Radomiu jak popadnie: ulicami pod prąd, czy chodnikami wśród przechodniów.

Dwa dni temu na ulicy Limanowskiego zauważyliśmy, jak tuż przed przejściem z piskiem opon zahamował taksówkarz. Zdenerwowany kierowca miał prawo się zirytować: tuż przed nosem na pasy wjechał na rowerze młody chłopak.

Ten rowerzysta nie jest niestety wyjątkiem. Co rusz widzimy osoby jadące na jednośladach nie ulicą, a chodnikiem. Gdy zaś mają przejechać na drugą stronę jezdni, nie zsiadając z siodełka przecinają przejście.

WINNY JEST UKŁAD

Rowerzyści od lat upominają się o prawa do swobodnego przejazdu. Chcą ścieżek rowerowych i lepszego traktowania przez kierowców.- Tak samo, jak są chamscy rowerzyści, to są też i chamscy kierowcy, i chamscy piesi. Na pewno jest jakaś liczba nieodpowiedzialnych osób w każdej z tych grup. Nie chcę usprawiedliwiać złego zachowania cyklistów, ale rozwiązaniem jest zbudowanie przejrzystego układu komunikacyjnego w mieście - tłumaczy Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego w Radomiu.
Rowerzyści dodają jednak, że jest istotna różnica między złą jazdą samochodem, a podobnie fatalną jazdą rowerem.
- Rowerzysta stanowi o wiele mniejsze zagrożenie dla otoczenia - przekonują.

LISTA GRZECHÓW

Radomscy policjanci przygotowali całą listę nieodpowiednich zachowań cyklistów.
- Największymi grzechami są jazda bez oświetlenia i przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych. Na całe szczęście coraz więcej rowerzystów jeżdżących po mieście zakłada kamizelki odblaskowe, co poprawia ich bezpieczeństwo, nie tylko w czasie jazdy po zmroku - mówi Rafał Jeżak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

Każdego dnia policjanci w naszym regionie zatrzymują nietrzeźwych kierowców. Znaczny odsetek stanowią pijani rowerzyści. Według prawa to już przestępstwo.

PIJANA JAZDA

- Na drogach powiatowych największe zagrożenie stwarzają pijani rowerzyści. W pierwszym półroczu zatrzymano już prawie 300 takich osób. Niektórzy z nich myślą, że nie stracą prawa jazdy, jeżeli zostaną zatrzymani pod wpływem alkoholu jadąc na rowerze. To mylne przekonanie, bo nie ma znaczenia czy jedzie się rowerem, czy samochodem - tłumaczy Rafał Jeżak.

- Pijanego kierowcę trudniej zauważyć niż pijanego rowerzystę, który często jedzie zygzakiem od krawężnika do krawężnika. Samochód zaś zwykle jedzie prosto. To także dlatego łatwiej jest policji zatrzymać nietrzeźwych rowerzystów - broni cyklistów Sebastian Pawłowski.

Źródło: Antoni Sokołowski, Echo Dnia

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

ROWERY RATUJĄ ŻYCIE
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |