English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2008-09-30
Uczniowie chcą dojeżdżać na zajęcia na rowerach, ale w radomskich szkołach próżno szukać stojaków. Obietnica ich zdobycia pojawiła się za to w "programach wyborczych" kandydatów do samorządów szkolnych

Na rowerze jeździmy już nie tylko dla przyjemności. Coraz częściej dojeżdżamy nim do pracy lub szkoły. Problemem jest brak stojaków.

- Codziennie jeżdżę rowerem po mieście. Ale w szkole nie mam go gdzie przypiąć - mówi Maciej Nadgrodkiewicz z II LO im. M. Konopnickiej. - A mógłbym dojeżdżać do szkoły przez cały rok, jeśli oczywiście nie byłoby śniegu do kolan - dodaje. Chłopak wpadł na pomysł poszukania sponsora stojaków. Wysłał listy z prośbą do wielu firm, żadna z nich jednak nie odpowiedziała.

Na rowerze chciałby codziennie dojeżdżać na lekcje także Michał Żłobecki z VI LO im. Jana Kochanowskiego. - Teraz czasem zostawiamy rowery w takiej klatce, ale klucz do niej ma samorząd szkolny. Niestety czasem trudno jest znaleźć osobę, która go akurat ma przy sobie - tłumaczy Michał. - A do tego mieści się tam tylko kilka rowerów - dodaje.

Michał tłumaczy, że podróżowanie rowerem to dla niego duża oszczędność czasu i pieniędzy - nawet 40 zł miesięcznie, bo tyle kosztuje miesięczny bilet autobusowy.

- Akurat mamy wybory na prezydenta samorządu uczniowskiego. Kandydaci zauważyli problem i poruszają go w swoich kampaniach wyborczych - mówi Romuald Lis, dyrektor "Kochanowskiego". - Szkoła obecnie nie ma na ten cel pieniędzy, ale trzeba będzie wspólnie poszukać rozwiązania - dodaje.

Stojaki rowerowe chcą też mieć uczniowie podstawówek. Znalazły się też w "programie przedwyborczym" Janka z PSP nr 34, który wystartował w wyborach do samorządu szkolnego. Ten punkt bardzo spodobał się koleżankom i kolegom, i Janek kilka dni temu został przewodniczącym. - W ubiegłym roku wiele osób zdało na kartę rowerową i wpadłem na pomysł, że stojaki bardzo by się przydały. Pomysł wszystkim się spodobał - mówi Janek.

W innych szkołach też nie ma stojaków. Jak sobie radzą uczniowie? - Zostawiają rowery w takiej kanciapie. Ale to jest niewygodne, bo muszą wprowadzać rower do budynku - mówi Anna Łapieniecka, dyrektorka II LO im. Marii Konopnickiej. - Ale nawiązałam już kontakt z firmą, która produkuje stojaki. Za jakiś czas będzie u nas miejsce na co najmniej 50 rowerów - zapewnia. Dyrektorka na razie nie wie, ile będzie kosztować "parking" dla jednośladów. Deklaruje, że kiedy staną tuż przed szkołą, sama zacznie dojeżdżać do pracy na dwóch kółkach.

Jedną z nielicznych szkół w Radomiu, gdzie stojaki na rowery nie są żadną nowością, jest I LO im. Mikołaja Kopernika. Uczniowie i nauczyciele swoje dwa kółka mogą bezpiecznie zostawiać już od dwóch lat. - Teren naszej szkoły jest w zasięgu monitoringu miejskiego, więc jest tam naprawdę bezpiecznie - mówi Agnieszka Ścieglińska, dyrektorka I LO.

Ile szkołę kosztowały stojaki? Okazuje się, że prawie nic. Z różnych elementów pozostałych po remoncie wykonał je za darmo konserwator szkolny. Zapłacić trzeba było jedynie za puszkę farby, którą pomalowano konstrukcję.

Chociaż nie w każdej szkole jest gdzie zostawić swoje dwa kółka, to dyrektorzy są zgodni, że wśród młodych ludzi powinno się propagować jazdę na rowerach i zdrowy tryb życia.

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

KOPENHAGA - MIASTO ROWERZYSTÓW
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |