English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"...Ustalono, że gminy zinwentaryzują znajdujące się na ich terenach fragmenty ścieżek, przejrzą mapy i we wrześniu [2004] wspólnie wytyczą trasy. Wiceprezydent Nita ma nadzieję, że do tego czasu uda się oddać do użytku trasę rowerową ze skansenu wzdłuż Mlecznej do Lasu Kapturskiego..."
Źródło: Gazeta Wyborcza 6 VII 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2011-10-11
Rowerzyści mogą jeździć pod prąd jednokierunkowym odcinkiem ulicy Traugutta!

Po trzech latach zabiegów, cyklistom udało się przekonać drogowców do prostego rozwiązania, stosowanego w innych miastach Polski. W Radomiu właśnie powstaje pierwszy kontrapas rowerowy.

Na jednokierunkowym odcinku ulicy Traugutta, wzdłuż budynku liceum imienia Mikołaja Kopernika, już można jeździć jednośladami pod prąd. Do zmian w organizacji ruchu muszą przyzwyczaić się zarówno kierowcy, jak i cykliści!

BEZPIECZNY SKRÓT

Dzięki kontrapasowi, rowerzyści jadący deptakiem w kierunku ulicy Tochtermana, nie będą musieli pokonywać jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście, czyli placu Kazimierza Wielkiego.

- Do tej pory większość ludzi i tak skracało sobie drogę, korzystając z wąskiego chodnika, przebiegającego wzdłuż budynku szkoły. Przez to dochodziło do konfliktów z pieszymi – mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego.

Wbrew pojawiającym się obawom, szef stowarzyszenia przekonuje, że kontrapas jest wyjątkowo bezpiecznym rozwiązaniem. - Zapewnia jadącemu pod prąd rowerzyście doskonałą widoczność – zauważa Sebastian Pawłowski.

POPRZEDZILI TESTAMI

Zanim drogowcy zadecydowali o wyznaczeniu kontrapasu, przeprowadzili testy z wykorzystaniem 15-metrowego autobusu. Wypadły one pomyślnie, więc wydzielony pas nie utrudni pojazdom komunikacji miejskiej skrętu w lewo, w ulicę Żeromskiego.

- Kontrapas będzie miał 1,5 metra szerokości i będzie wyraźnie oznakowany za pomocą oznakowania pionowego i poziomego – informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Ponadto drogowcy planują montaż tak zwanego azylu (wysepki) obok przejścia dla pieszych, znajdującego się przy dojeździe do ulicy Żeromskiego. – Wszystkie zmiany zostaną wprowadzone do końca października – mówi Dariusz Dębski.

Co to kontrapas?

Kontrapas to wydzielony pas jezdni ulicy jednokierunkowej, przeznaczony dla ruchu określonych pojazdów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Najczęściej spotykane są kontrapasy autobusowe i rowerowe. Rozwiązanie to ma na celu uprzywilejowanie transportu publicznego i niezmotoryzowanego w centrach miast. W Polsce pierwszy kontrapas rowerowy powstał w 1993 roku na ulicy Wronieckiej w Poznaniu.

Źródło: Echo Dnia, Marcin Walasik

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

ROWERZYŚCI SĄ W LEPSZEJ FORMIE FIZYCZNEJ I UMYSŁOWEJ NIŻ CI, KTÓRZY NIE JEŻDZĄ NA ROWERZE
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |