English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2015-04-18

Ułatwienia dla rowerzystów to zdaniem jury najlepsza inwestycja zgłoszona w ramach budżetu obywatelskiego. Nie byle jakiego jury, w jego skład wchodzili m.in.: eurodeputowany Jerzy Buzek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, przedstawiciel Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski i dyrektor Instytutu Sobieskiego Paweł Soloch.Ułatwienia dla rowerzystów, stworzenie ulicy przyjaznej mieszkańcom, utworzenie centrum, w którym rozwijać mogą się młode talenty muzyczne – to zdaniem jury najlepsze inwestycje zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego.

Celem konkursu „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto” była promocja najciekawszych pomysłów zgłaszanych lub realizowanych w 2014 r. w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych przez mieszkańców polskich miast.

W zmaganiach mogli uczestniczyć zarówno mieszkańcy – autorzy pomysłów, jak i gminy, na terenie których realizowane są pomysły. Nagrody są przyznawane w dwóch kategoriach „obywatelskiej” i „samorządowej”.

– Pomysł na konkurs zrodził się z rosnącej popularności budżetów obywatelskich – mówi Paweł Wyszomirski, sekretarz konkursowego jury. Jak dodaje, chodziło także o pokazanie, że budżet to nie tylko budowa chodnika czy parkingu, ale wiele różnorodnych i ciekawych inicjatyw.

Organizatorzy nie zawiedli się, nadesłane na konkurs kilkadziesiąt projektów, które dotyczyły różnorodnych działań i inwestycji od wsparcie dla dzieci lub seniorów przez rewitalizację podwórek czy osiedli po tworzenie nowych przyjaznych przestrzeni w miastach.

Projekty oceniało jury, w którego skład weszli: Joanna Erbel – działaczka miejska, Jerzy Buzek – eurodeputowany, Olgierd Dziekoński – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Rafał Kerger – redaktor serwisu Portalsamorzadowy.pl, Jarosław Makowski – radny związany z Instytutem Obywatelskim, Paweł Orłowski – wiceminister infrastruktury i rozwoju, Paweł Soloch– dyrektor Instytutu Sobieskiego, Paweł Wyszomirski - koordynator eco21.pl

Wygrały inicjatywy o dużej efektywności działań, pozytywnym wpływie na środowisko i możliwe do powielenia w innych miastach

Najlepsze inwestycje zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego to:

Usprawnienie ruchu rowerowego w Radomiu – projekt Bractwa Rowerowego w Radomiu zakładał dopuszczenie ruchu rowerowego pod prąd na wszystkich ulicach jednokierunkowych w mieście. Tzw. kontraruch to tania forma poprawy płynności i bezpieczeństwa ruchu rowerowego – skraca dystanse, jakie musi pokonać rowerzysta i pozwala mu na ominięcie niebezpiecznych skrzyżowań, kierując rowery do strefy uspokojonego ruchu.

- Woonerf, czyli ulica-podwórze w Łodzi - projekt obejmował modernizację ul. 6 sierpnia w Łodzi między al. Kościuszki a ul. Piotrkowską, tj. przekształcenie jej w tzw. Woonerf na wzór ulic występujących na terenie Holandii, Skandynawii i Niemiec.

 

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

30% PRZEJAZDÓW SAMOCHODEM JEST KRÓTSZYCH NIZ 3 KM
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |