English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2019-04-14

Bractwo Rowerowe w Radomiu w pierwszym tygodniu nowego sezonu działalności Radomskiego Roweru Miejskiego przeprowadziło społeczny audyt systemu.Liczba wypożyczeń rowerów w 2018 roku spadła w stosunku do roku poprzedzającego o 20 procent. Bractwo Rowerowe uznało, że konieczna jest weryfikacja i analiza problemu (pobierz audyt, pdf 1,8 MB  >>>).

Radomski Rower Miejski jest dostępny dla mieszkańców od 1 kwietnia 2017 roku. W trzecim sezonie, czyli od 1 kwietnia 2019 roku, system to 27 stacji oraz 275 rowerów - z czego 270 rowerów to rowery typowe, trzy - typu tandem oraz dwa towarowe. System obsługuje do 2 listopada 2019 roku firma Nextbike Polska za kwotę 3,1 miliona złotych, a zarządcą systemu samoobsługowych wypożyczalni rowerów publicznych jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu.

Po analizie danych okazało się, że, jak czytamy w audycie, w pierwszym roku liczba wypożyczeń wyniosła 132 768, w drugim spadła o 20 procent do liczby 105 8911. - Z obserwacji oraz informacji płynących od mieszkańców wynika, że jedną z przyczyn malejącej liczby wypożyczeń był zły stan techniczny rowerów. Bractwo Rowerowe uznało, że konieczna jest weryfikacja i analiza problemu - mówi Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego.

Audyt przeprowadzono w pierwszym tygodniu sezonu 2019, by sprawdzić także, czy operator należycie przygotował jednoślady do sezonu. W badaniu stanu technicznego rowerów wzięli udział doświadczeni rowerzyści, posiadający szeroką wiedzę z zakresu naprawy i eksploatacji rowerów. Jak czytamy w audycie, „każdy ze sprawdzanych rowerów został wypożyczony i przetestowany w warunkach codziennego użytkowania”.

W badaniu posłużono się metodologią znaną ze społecznego audytu systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego wykonanym przez Porozumienie Rowerowe z Lublina.

Bractwo Rowerowe skontrolowało 33 rowery w tym jeden towarowy, czyli 12 procent wszystkich i 9 stacji. - Już pierwszego dnia audytu natrafiliśmy na niedziałający terminal stacji Jana Pawła II / Sandomierska, który po zgłoszeniu został naprawiony w ciągu kilku godzin. Kolejnego dnia testując rowery na innej stacji natrafiliśmy na niedziałający elektrozamek - mówi Pawłowski.

Rowery wypożyczono z 8 przypadkowo wybranych stacji. Z 30 rowerów, które dało się wypożyczyć a ich stan umożliwiał jazdę aż 26 nie posiadało żadnej usterki. Podczas audytu we wszystkich jednośladach wykryto 16 różnych usterek.Najpopularniejszą były obracające się gumowe rączki kierownicy. - Ta z pozoru błaha usterka jest bardzo groźna, dwukrotnie w ciągu ubiegłego sezonu dotarły do nas informacje, że w wyniku oparcia się o luźne rączki użytkownicy stracili równowagę i upadli dotkliwie się obijając - tłumaczy Pawłowski.
Problemy z wypożyczeniem i jazdą dotyczyły trzech pojazdów.

-  Zauważone przez nas nieprawidłowości zostały zgłoszone do operatora. Liczymy, że właściwy stan techniczny rowerów publicznych będzie utrzymany przez cały sezon roku 2019. Gdyby rowery były w pełni sprawne przez cały sezon tak jak na jego początku to zapewne z systemu korzystałoby więcej osób. Z informacji od mieszkańców oraz własnych obserwacji wynikało, że stan rowerów w roku 2018 pozostawiał wiele do życzenia - mówi Sebastian Pawłowski. - Z tego co wiem w żadnym innym mieście nie odnotowano takiego spadku. W większości były wzrosty o kilkanaście procent.

Źródło: Izabela Gajewska-Kopczyńska, Echo Dnia Radom

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

PONAD 90% HOLENDRÓW JEŹDZI REGULARNIE NA ROWERZE
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |