English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓWZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

- Każdorazowe wydłużenie sygnału zielonego dla pieszych na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wiąże się ze zwiększeniem strat czasu dla pojazdów, co z kolei wpływa na zmniejszenie ich przepustowości - tłumaczy Mariusz Drabik z MZDiK..."
Źródło: Echo Dnia 14 X 2008

DROGI ROWEROWE W RADOMIU


Aktualności

2005-11-17
Szlak rowerowy i ścieżka dydaktyczna w Puszczy Kozienickiej.

W Puszczy Kozienickiej jest już pierwszy szlak rowerowy. Powstał dzięki pomocy finansowej Holendrów. W Antoniówce niebawem będzie ścieżka dydaktyczna

Szlak tworzy 15-kilometrowa pętla i oznakowano go kolorem zielonym. Zaczyna się przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej w Jedlni Letnisko. Początkowo pokrywa się z zielonym szlakiem pieszym. Przy starej strzelnicy odbija jednak w prawo, przecina leśną drogę z Dąbrowy Kozłowskiej do Kieszka i wiedzie przez rezerwat Ciszek. Dalej trasa dochodzi do parkingu na skrzyżowania tzw. drogi jastrzębskiej i Królewskiego Gościńca. Do końca listopada będą tam: drewniana wiata, stojaki na rowery, stoły z ławami i miejsce na ognisko.

Z parkingu zielony szlak rowerowy prowadzi na Wielką Górę (podjazd i zjazd na wzniesienie są piaszczyste, dlatego leśnicy utwardzili trasę grubym grysem), z Wielkiej Góry nad staw w Dąbrowie Kozłowskiej. W tym miejscu wiata z ławeczkami i stołami już jest. Powstanie jeszcze platforma widokowa wysoka na cztery metry, z której będzie można podziwiać okolicę.

Znad stawu szlak wiedzie z powrotem do ośrodka w Jedlni.

Do końca miesiąca pojawi się przy trasie osiem tablic informacyjnych o walorach przyrodniczych okolicy.

By przejechać się szlakiem rowerowym, nie trzeba startować z Jedlni Letnisko. Można się "przesiąść" na niego z zielonego szlaku pieszego biegnącego przez Radom albo z czerwonego, zwanego Królewskim Gościńcem.

Pierwszy szlak rowerowy w Puszczy Kozienickiej powstał za holenderskie pieniądze. W 1994 roku Polska i Holandia podpisały porozumienie o współpracy w zakresie leśnictwa i ochrony przyrody. To dzięki niemu powstał m.in. Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Kozienicka". W tym roku realizowany jest drugi etap współpracy nazwany "Przyroda i społeczeństwo w zagospodarowaniu LKP Puszcza Kozienicka". Szlak rowerowy powstał w ramach tego projektu. Wraz z infrastrukturą inwestycja pochłonęła 82 tys. zł. Kolejne realizowane przedsięwzięcia to m.in. film promujący LKP Puszcza Kozienicka.

Do końca miesiąca na terenie puszczy zostanie zakończona jeszcze jedna inwestycja - ścieżka dydaktyczna w Antoniówce wraz pomostem widokowym przy źródle św. Jana. To wspólne przedsięwzięcie Nadleśnictwa Radom i Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Taras widokowy jest już gotowy. Ocembrowano także źródło, które stanowi początek jednego z dopływów Pacynki. Okolica przypomina teraz słynny, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów rezerwat Królewskie Źródło. - Lada dzień ustawimy tablice informacyjne na ścieżce - mówi Przemysław Gembarzewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. - Będą mówić m.in. o źródłach zasilających Pacynkę, a w dolinie rzeki o procesie tzw. naturalnej sukcesji lasu, czyli powrotu okolicy do kształtu sprzed lat.

Ścieżka dydaktyczna w Antoniówce będzie się zaczynać i kończyć przy parkingu obok bazy harcerskiej. Koszt budowy to około 15 tys. zł.

Źródło: GW, Paweł Matracki

Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki roweroweZnasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

JAZDA NA ROWERZE ZMNIEJSZA ZAGROŻENIE NOWOTWORAMI
czytaj więcej »

| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |